polskapodloga.pl

logo

Jak dbać o podłogę drewnianą? Poznaj dobre praktyki i ciesz się piękną podłogą długie lata! 

Wybór podłogi drewnianej to inwestycja na długie lata. Drewno to naturalny surowiec o który trzeba odpowiednio dbać. Warto zabezpieczyć podłogę przed uszkodzeniami mechanicznymi, które mogą powstać np. na skutek przesuwania mebli oraz pielęgnować ją specjalnie dobranymi preparatami do parkietów lub desek drewnianych – olejowanych, woskowanych lub lakierowanych. Odpowiednia konserwacja i pielęgnacja podłóg drewnianych sprawia, że powierzchnia staje się odporna na zabrudzenia i szkodliwy wpływ wody.  Gwarantuje to nieskazitelny wygląd i funkcjonalność na długie, długie lata użytkowania. 

 

Zasady, których warto przestrzegać w dbaniu o podłogę drewnianą. 

Podstawą w dbaniu o podłogę drewnianą jest przestrzeganie kilku zasad, które postaramy się przybliżyć w tym artykule: 

  • Rozlane napoje, zwłaszcza słodkie soki, kawę czy herbatę  lub tłuste, barwiące jedzenie, które spadnie na podłogę –  wytrzyj najszybciej jak to możliwe. Następnie umyj podłogę specjalnym detergentem. Pamiętaj żeby nie pocierać podłogi zbyt mocno, może spowodować to trwałe zarysowania. 
  • Piasek i kamienie są wrogiem drewna! Powodują trwałe uszkodzenia mechaniczne, rysy, które są trudne do usunięcia. Warto zaopatrzyć się w porządną wycieraczkę przed wejściem do domu i od strony tarasu. Zadbaj o to by domownicy zawsze dobrze wycierali buty przed wejściem do domu. Wbrew pozorom buty na wysokim obcasie nie niszczą podłóg drewnianych. Trzeba tylko pamiętać o tym aby ich spody były oczyszczone z wszelkich zabrudzeń, które mogą zaszkodzić naszej podłodze. Pod fotelem na kółkach umieść przeźroczystą matę ochronną. Piach i kamienie, które mogą wkręcić się w koła fotela działają jak papier ścierny. Mata dodatkowo ochroni podłogę.
  • Lubisz przemeblowania? Podklej filc pod każdy mebel, Twoja podłoga Ci podziękuje. Wiele niespodziewanych uszkodzeń mechanicznych powstaje na podłodze drewnianej na skutek przesuwania po niej ciężkich mebli. Niestety nawet odsuwanie krzeseł może porysować podłogę. Dlatego zadbaj o to aby każdy mebel był zabezpieczony filcem oraz pamiętaj aby bardzo ciężkie meble były przenoszone, a nie przesuwane po podłodze. 
  • Masz zwierzaka w domu? Wyznacz strefę spożywania posiłków, zabezpiecz ją najlepiej matą która ochroni podłogę przed rozlewaniem wody czy resztkami karmy. Pamiętaj aby zawsze wycierać psu łapy  po spacerze, w przeciwnym razie piasek może zniszczyć parkiet drewniany. Ponadto zadbaj o możliwie częste olejowanie podłogi, która wzmocni warstwę ochronną i wygładzi powstałe zarysowania.  
  • Pamiętaj o konserwacji podłogi drewnianej. W zależności od potrzeby co 6-12 miesięcy należy zakonserwować podłogę specjalnie dobranym preparatem, dostosowanym do rodzaju podłogi, który zabezpieczy ją przed zarysowaniami i uszkodzeniami mechanicznymi tworząc warstwę ochronną.  

Czym myć podłogę drewnianą? 

Zanim przystąpisz do umycia podłogi drewnianej pamiętaj aby zawsze rozpocząć sprzątanie od odkurzenia lub zamiecenia całej powierzchni. Piasek, kurz, kamyki muszą zostać usunięte z powierzchni przed przystąpienie do mycia. Częste odkurzanie to dobry sposób na dbanie o podłogę drewnianą, zmniejsza ryzyko zarysowań drewna. Jest to podstawa – nigdy nie należy myć podłogi bez wcześniejszego dokurzenia.  

 

Podłoga drewniana nie może być myta przypadkowym detergentem do podłóg, ponieważ nie pozostawiają one warstwy ochronnej, która w pielęgnacji drewna jest szczególnie ważna.  Przy wyborze odpowiedniego preparatu do mycia podłóg drewnianych warto zwrócić uwagę na wykończenie podłogi. Tutaj istotne jest również rozróżnienie preparatów do lakieru, oleju naturalnego lub oleju utwardzanego UV. Źle dobrany preparat może pozostawić plamy. 

Unikaj środków dostępnych w popularnych supermarketach czy drogeriach. Wybieraj profesjonalne produkty. Aby mieć pewność, że Twój wybór jest odpowiedni zalecamy konsultacje z naszym ekspertem, który profesjonalnie zajmuje się drewnem i jego wykończeniem. Pomoże on dobrać odpowiedni detergent, impregnat oraz rozwieje wszelkie wątpliwości. 

 

Jak często myć podłogę drewnianą? 

Częstotliwość mycia podłogi drewnianej zależy od intensywności jej użytkowania. Podłoga powinna być czyszczona w razie konieczności, np. raz w tygodniu. Pamiętaj jednak, że naturalne drewno nie lubi dużej ilości wody. Zadbaj o mop, najlepiej z płaską końcówką, oraz wiadro w którym będziesz mógł odcisnąć nadmiar wody. Nie zalecamy czyszczenia podłóg drewnianych mopem parowym, mogą doprowadzić do uszkodzenia powierzchni. Podsumowując pielęgnacja podłóg z naturalnego surowca jakim jest drewno powinna opierać się na czyszczeniu na sucho – częstym odkurzaniu lub zamiataniu oraz stosowaniu odpowiednich środków zabezpieczających i konserwujących drewno. 

 

Sprawdź również nasz artykuł o klasach drewna podłogowego oraz rodzajach ułożenia parkietu.  

 

​​



Korzystając z tej strony zgadasz się na wykorzystywanie i przetwarzanie danych w postaci ciasteczek. Więcej informacji na temat przetwarzanych danych znajdziesz w regulaminie i polityce prywatności oraz obowiązku informacyjnym RODO.