polskapodloga.pl

logo

Klasy drewna podłogowego – co musisz wiedzieć?

Różnice w wyglądzie podłogi drewnianej 

Drewno jest materiałem naturalnym i w przeciwieństwie do paneli podłogowych, które charakteryzują się identycznym wyglądem, może odbiegać odcieniem w zależności od poszczególnych desek, partii towaru lub sposobu wykończenia. 

Wynika to z faktu, że każde drewno jest inne i różni się nawet w ramach jednego gatunku. Ma na to wpływ gęstość słojów czy występowanie sęków. 

Wybierając podłogę drewnianą do swojego domu czy mieszkania trzeba zastanowić się jaki efekt finalny chcemy uzyskać. Czy zależy nam na nieskazitelnej podłodze czy mogą znajdować się na niej naturalne sęki i widoczne słoje. 

Co oznaczają klasy drewna przy wyborze podłogi drewnianej? 

Aby ułatwić klientom wybór podłogi powstała klasyfikacja, która wyróżnia kilka klas drewna. W naszej firmie  przyjęliśmy podział na dwie klasy: 

  • Klasa Natur (zwana też klasą natural lub klasą B) charakteryzuje się delikatnie zarysowanymi słojami, które mogą być zakrzywione i niewielkimi sękami. To klasa, którą wybierają klienci preferujący raczej nieskazitelny wygląd podłogi.  

  • Klasa Rustic (zwana też klasą rustykalną, country lub klasą C) dopuszcza występowanie dużych słojów, sęków i ubytków oraz pęknięć, które są uzupełnione specjalnym klejem. Możliwe są też przebarwienia na deskach. To klasa, która charakteryzuje się naturalnym wyglądem drewna. 

 

Podsumowując  deski podłogowe najwyższej klasy będą miały mniej sęków, różnic kolorystycznych i przebarwień. Im niższa klasa tym więcej naturalnych cech drewna i są one bardziej widoczne. 

Warto wiedzieć, że nie wpływa to w żadnym stopniu na jakość podłogi i jej wytrzymałość. Klasy drewna są pomocne w wyborze ostatecznego wyglądu i efektu jaki chcemy uzyskać.  Może zdarzyć się też tak, że podłogi niższej klasy danego gatunku będą miały więcej zwolenników niż te wyższych klas ze względu na bardziej naturalny wygląd. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań klientów. 

 

Sprawdź również artykuł o rodzajach ułożenia parkietu i wybierz najlepszy dla siebie!

 

 

Korzystając z tej strony zgadasz się na wykorzystywanie i przetwarzanie danych w postaci ciasteczek. Więcej informacji na temat przetwarzanych danych znajdziesz w regulaminie i polityce prywatności oraz obowiązku informacyjnym RODO.