polskapodloga.pl

logo

Poznaj rodzaje ułożenia parkietu! 

Podłogi drewniane to coraz częstszy wybór klientów. Drewno to naturalny i szlachetny materiał, który zawsze wygląda dobrze. Jednak wybór rodzaju drewna i koloru to nie wszystko. O charakterze wnętrza decyduje także ułożenie desek podłogowych. Poznaj sześć rodzajów ułożenia parkietu i wybierz najlepsze rozwiązanie dla siebie i swojego wnętrza!

Cegiełka: 

Charakteryzuje się prostym i regularnym ułożeniem desek podłogowych. Wyróżnia się przesunięciem styków o połowę długości względem siebie. Wzór ten możemy kojarzyć z popularnych ostatnio dekoracji ściennych – kafli lub cegieł dekoracyjnych. Wzór cegiełki jest prosty, idealnie wkomponuje się do wnętrza zaprojektowanego w sposób minimalistyczny. Sprawdzi się również w niewielkich mieszkaniach. Taki układ parkietu nie zmniejszy optycznie pomieszczenia.

Wzór prosty angielski: 

Wyróżnia się równoległym ułożeniem desek podłogowych względem siebie, wzdłuż lub wszerz pomieszczenia. Jest to prosty i uniwersalny wzór, który pasuje do wnętrz o różnych stylach. Jego dużą zaletą jest to, że podkreśla naturalny wygląd desek drewnianych, zwłaszcza kiedy ułożony jest w kierunku padania światła.

Wzór angielski diagonalny: 

Jest to alternatywa dla układu angielskiego prostego. Parkiet ułożony we wzór angielski diagonalny wyróżnia układ pod kątem 45 stopni względem ściany. Poza tym deski podłogowe ułożone są podobnie jak w stylu angielskim prostym – równolegle względem siebie. Układ ten jest niezwykle elegancki. Idealnie wkomponuje się w luksusowe wnętrze przestronnego domu lub apartamentu.

Jodełka francuska: 

Układ w jodełkę francuską to niezwykle elegancki i wysublimowany rodzaj ułożenia podłogi drewnianej. Charakteryzuje się ułożeniem desek, które są przycięte pod kątem 45 stopni. Otrzymany w ten sposób rodzaj klepek sprawia wrażenie ostrego grotu strzały. Jodełka francuska sprawdzi się w klasycznych, eklektycznych i eleganckich wnętrzach.   

Jodełka klasyczna: 

Jodełka klasyczna to niegdyś bardzo popularny wzór. Można było ją spotkać w peerelowskich mieszkaniach, kamienicach i pałacach. Dziś wraca jako synonim dobrego gustu i elegancji. Staje się coraz popularniejsza, ze względu na swoją ponadczasowość. Charakteryzuje się ułożeniem desek o tej samej wielkości pod skosem.  Podobnie jak jodełka francuska jest uniwersalna. Świetnie sprawdzi się w niemal każdej aranżacji wnętrz.

Szachownica: 

Jest to układ desek drewniany w sposób naprzemiennie względem siebie, który  tworzy kwadraty. Wzór ten przypomina mozaikę lub geometryczny kolaż. Szachownica dobrze prezentuje się w przestronnych pomieszczeniach o dużej powierzchni. Małe pomieszczenia mogą zostać przytłoczone ilością wzorów, które tworzy ten układ podłogi drewnianej.

 

Przeczytaj również artykuł dotyczący ogrzewania podłogowe: Podłoga drewniana a ogrzewanie podłogowe

 

Korzystając z tej strony zgadasz się na wykorzystywanie i przetwarzanie danych w postaci ciasteczek. Więcej informacji na temat przetwarzanych danych znajdziesz w regulaminie i polityce prywatności oraz obowiązku informacyjnym RODO.