polskapodloga.pl

logo

Podłoga drewniana a ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe od lat cieszy się dużą popularnością. Jest to rozwiązanie niezwykle praktyczne i komfortowe zwłaszcza kiedy za oknem temperatura spada, a my cenimy sobie ciepło pod stopami. Ponadto nie trzeba martwić się miejscem gdzie zawisną kaloryfery, ich estetyką oraz sprzątaniem trudno dostępnych miejsc. Ogrzewanie podłogowe świetnie sprawdzi się w designerskich pomieszczeniach, ale i w tradycyjnych domach czy gabinetach. Pojawia się jednak pytanie – czy ogrzewanie podłogowe to dobry wybór jeśli decydujemy się na podłogę drewnianą?  

 

Czy podłoga drewniana przy ogrzewaniu podłogowym to dobry pomysł?

Drewno w przeciwieństwie do kafli podłogowych czy paneli wykonanych z tworzywa  jest ciepłe samo w sobie. Utarło się jednak przekonanie, że jest łatwopalne, szybko się nagrzewa co skutkować może rozsychaniem się i deformacją desek. Nie do końca jest to prawda! Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe najistotniejszy jest wybór odpowiedniego gatunku drewna. Należy pamiętać, że drewno to izolator, który pracuje i pod wpływem wahań temperatury zmienia swoją objętość. Trzeba uwzględnić jego właściwości, dopasować właściwe materiały, spełnić warunki budowlane, które umożliwią odpowiedni przepływ ciepła.  Nie sprawdzi się tutaj drewno o wysokim współczynniku kurczu i tendencji do pęcznienia – między innymi buk, grab, klon, brzoza. Dobrym wyborem, jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe,  będzie dąb, bambus skręcany, a także merbau i iroko. 

 

Wybór drewna przy ogrzewaniu podłogowym 

Najlepszym wyborem drewna pod ogrzewanie podłogowe są deski warstwowe, które dzięki swojej konstrukcji cechują się większą stabilnością i lepszą przenikalnością. Ich budowa, czyli warstwowe i prostopadłe ułożenie włókien, zapobiega pękaniu drewna i zmianom w jego strukturze przy nagłych zmianach temperatury i wilgotności. Jeśli zdecydujemy się na deski warstwowe możemy wybierać elementy o zdecydowanie większych wymiarach i proporcjach grubości do szerokości, np. grubość 15mm i szerokość 150mm. 

Nie należy zupełnie wykluczyć litych desek drewnianych, należy mieć jednak na uwadze ich gorsze parametry przenikalności i wyższy współczynnik pęcznienia i  skurczu. W praktyce może oznaczać to, że taka podłoga szybciej ulegnie zniszczeniu i deformacji. Jeżeli wybierzemy drewno lite, trzeba uwzględnić, że deski nie powinny mieć dużej szerokości. Najlepiej jest wybierać wymiary, gdzie grubość w stosunku do szerokości nie przekracza proporcji 1:4, co oznacza, że na jeden centymetr grubości przypadają 4 cm szerokości. W praktyce w przypadku wyboru parkietu dębowego o grubości 20mm, maksymalna szerokość powinna wynosić do 80mm.  Natomiast jeśli bardzo zależy Ci na litych deskach dobrze sprawdzą się modele fazowane na których ewentualne zniszczenia będą mniej widoczne. 

 

Wykończenie drewna przy ogrzewaniu podłogowym 

Deski użyte przy ogrzewaniu podłogowym możemy wykończyć dowolnie: lakierem, olejem lub woskiem. Należy pamiętać także o odpowiednim wyborze produktów, które stosujemy do przygotowania podłoża, takiech jak kleje i inne wykończenia posadzki, powinny się one charakteryzować niską emisją i ograniczoną do minimum zawartością rozpuszczalników.

 

Pielęgnacja drewna przy ogrzewaniu podłogowym 

Pielęgnacja podłogi drewnianej z ogrzewaniem podłogowym jest raczej niewymagająca. Na początku użytkowania należy ją odpowiednio zabezpieczyć impregnatem dobranym do rodzaju drewna. Natomiast podczas codziennego użytkowania podłogę należy odkurzać i raz na jakiś umyć płaskim mopem i odpowiednim detergentem dobranym do rodzaju deski i jej wykończenia. Należy pamiętać, że piasek jest największym wrogiem naturalnych podłóg. Stwarza możliwość powstania trwałych zarysowań. 

 

Podsumowując, ogromnym plusem podłogi drewnianej z ogrzewaniem podłogowym jest ciepło jakie oddaje podłoga,  naturalny surowiec, estetyka i łatwość aranżacji, która wynika z atrakcyjnego wyglądu drewna i braku kaloryferów. Wybór takiego rozwiązania jest również zalecane alergikom, ogranicza ono powstawanie kurzu,a naturalne drewno jest bezpieczne i higieniczne. Ponadto z praktycznego punktu widzenia przemoczone buty zimą czy świeżo wyprane pranie schną o wiele szybciej, niż w przypadku tradycyjnych kaloryferów. Polecamy i zapraszamy do kontaktu! Nasze deski podłogowe świetnie sprawdzą się przy wyborze ogrzewania podłogowego. 

 

Korzystając z tej strony zgadasz się na wykorzystywanie i przetwarzanie danych w postaci ciasteczek. Więcej informacji na temat przetwarzanych danych znajdziesz w regulaminie i polityce prywatności oraz obowiązku informacyjnym RODO.