polskapodloga.pl

logo

Wykończenie desek podłogowych: lakierowanie

Drewniana podłoga to niekwestionowana klasyka, która nigdy nie wyjdzie z mody. Dodaje wnętrzom smaku i niepowtarzalnego charakteru. Lakierowanie jest jedną z najczęstszych metod wykańczania desek podłogowych. Czym jest? Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Wyjaśniamy!

Czym jest lakierowanie?

Lakierowanie to nic innego jak nanoszenie powłoki ochronnego lakieru, wykorzystując do tego celu określone narzędzia (na przykład pędzle). W odróżnieniu od wosku lakier nie wnika w strukturę drewna, zatrzymuje się na zewnątrz, tworząc warstwę ochronną. Lakierowanie pozwala na podkreślenie i uwidocznienie koloru desek. Najpiękniejszy jest jednak naturalny rysunek drewna, tworzony przez słoje i sęki. Tej niesamowitej mozaiki lakier nie zakryje, będzie można się nią cieszyć każdego dnia.

Do niedawna, lakierowana podłoga kojarzyła się przede wszystkim z wykończeniem na wysoki połysk. To rozwiązanie, przez odbicie światła, pozwala uzyskać efekt rozjaśnienia i powiększenia pomieszczenia. Dzisiejsze produkty pozwalają jednak dobrać efekt końcowy do naszych preferencji. Wybierając lakierowany parkiet, można zdecydować się na wysoki połysk, pół-mat, a nawet matowe wykończenie. Również kolor drewna można nieco zmodyfikować, wybierając wśród dostępnych lakierów, jeśli nie jesteśmy fanami naturalności.

Bardzo istotne dla posiadaczy tego typu rozwiązania jest fakt, że lakierowana podłoga nie wymaga regularnej renowacji. Dopiero po wielu latach intensywnej eksploatacji, może być konieczne dokładne usunięcie powłoki lakieru i nałożenie nowej warstwy. Jest to idealna okazja do wprowadzenia drobnych zmian do naszego wnętrza i zdecydowanie się na inny odcień lub wykończenie lakieru.

Lakierowana podłoga — czy warto się na nią zdecydować?

Nic bardziej nie pasuje zarówno do wnętrz urządzonych w stylu tradycyjnym, jak i modernistycznych, nowoczesnych rozwiązań, które warto przełamać drewnem. W czasach, w których mody zmieniają się z sezonu na sezon, warto bazę swojego wnętrza zbudować w stonowanym i klasycznym stylu. Lakierowanie chroni drewno przed wilgocią, promieniami UV (a wiec odbarwieniami), niewielkimi uszkodzeniami i zabrudzeniami. Lakierowany parkiet jest również niezwykle łatwy w utrzymaniu, a o renowacji możemy zapomnieć na wiele lat.

Jak utrzymać i pielęgnować lakierowany parkiet?

Nic prostszego. Lakierowana podłoga nie wymaga, a wręcz nie lubi wykorzystywania do sprzątania mocnych, chemicznych preparatów. Do usuwania niewielkich zabrudzeń i odświeżania podłogi, w zupełności wystarczy wilgotna ściereczka z bawełny lub mikrofibry. Trudniejsze zanieczyszczenia można usunąć wykorzystując roztwór delikatnego płynu do mycia naczyń. Jest to szczególnie ważne, dla osób ceniących ekologię i zdrowy styl życia. Rezygnacja z chemii w pielęgnacji podłogi będzie korzystna dla każdego domu. Szczególnie jeśli w rodzinie są dzieci i zwierzęta, które z podłogą i chemią pozostawianą na niej przez kiepskiej jakości płyny, mają o wiele większy kontakt niż dorośli. Zmiana sposobu sprzątania na prostsze i bardziej naturalne rozwiązania, korzystnie wpłynie również na stan portfela, ponieważ efekt pięknej i czystej podłogi można uzyskać całkowicie rezygnując z komercyjnych środków czyszczących.

Jakie deski wybrać?

Polska podłoga oferuje różne sposoby ułożenia desek, tak by każdy mógł wybrać coś dla siebie. Dostępne są następujące wzory: cegiełka, jodełka klasyczna, jodełka francuska, wzór angielski prosty lub diagonalny, szachownica. Oprócz wzoru ułożenia można również dobrać wymiary desek do własnych potrzeb. W ofercie znajdziemy deski idealne do nowoczesnych, chłodnych i minimalistycznych wnętrz, takie jak Grenada, Windsor. Deski idealne do stworzenia ciepłego i przytulnego wnętrza: Bogota, Wellington. Polska podłoga ma w swojej ofercie również produkty dla fanów ciemnych podłóg, warto zwrócić uwagę na deski Vaduz i Brukssels, które sprawią, że podłoga nabierze niepowtarzalnego charakteru.

Wybierając podłogę, trzeba zmierzyć się z ilością dostępnych na rynku rozwiązań. Warto zatrzymać się przy klasyce i wybrać parkiet drewniany. Warto każdego dnia cieszyć się naturalnym pięknem drewna, bo przecież do natury wciąż wracamy, mimo zmieniających się trendów wnętrzarskich.

Korzystając z tej strony zgadasz się na wykorzystywanie i przetwarzanie danych w postaci ciasteczek. Więcej informacji na temat przetwarzanych danych znajdziesz w regulaminie i polityce prywatności oraz obowiązku informacyjnym RODO.