polskapodloga.pl

logo

Styl skandynawski we wnętrzach – #ZainspirujSię

Styl skandynawski cieszy się niesłabnącą popularnością, choć jego początek wyznacza się na lata 20-ste ubiegłego wieku. Co zatem jest w nim tak urzekającego, że wciąż znajduje nowych zwolenników, marzących o aranżacji wnętrza swojego mieszkania czy domu w stylu skandynawskim? W skrócie — przestronne pomieszczenia, jasne barwy, minimalizm i natura. Dostęp do wnętrza promieni słonecznych, otaczanie się roślinnością i ciepłymi kolorami, a także drewniane meble i parkiety drewniane. Ale to nie wszystko!

 

Urządzenie wnętrza w stylu skandynawskim nie musi w pełni odzwierciedlać pomysłów aranżacyjnych, wykorzystywanych na co dzień np. w Norwegii. Lepiej jest skorzystać z inspiracji, jakie niesie ze sobą ten styl, niż zwyczajnie go kopiować. Zwłaszcza że często zapominamy o kwestii kluczowej — położeniu geograficznym krajów skandynawskich.

 

Dlaczego ma to znaczenie?

 

Z prostego powodu. Długość dnia i nocy w niektórych regionach ziem należących do potomków Wikingów, drastycznie różnią się od tych, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. Owszem, rozświetlenie pomieszczenia dzięki odpowiednim kolorom i przestronnym oknom przemawia do wyobraźni. Jednak polskie lato jest w stanie szybko zmusić nas do zmierzenia się z rzeczywistością. Innymi słowy — kopiując podpatrzone rozwiązania, możemy się boleśnie sparzyć. Wszystko, co będzie naszym sprzymierzeńcem w okresie jesieni i zimy, wiosną i latem zamieni nasz lokal w przegrzany i tak nasłoneczniony, że funkcjonowanie w nim będzie niezwykle trudne.

 

Styl skandynawski — inspirujmy się mądrze!

 

Skoro nie musimy przejmować się takimi kwestiami, jak np. mieszkańcy norweskiego Tromsø (czyli nocą polarną, białymi nocami i dniem polarnym), skupmy się na tych elementach, które sprawdzą się w polskiej rzeczywistości, ale nadal wykreują skandynawski styl.

 

Na co zatem warto zwrócić uwagę?

 

 • kolory ścian — powinny być jasne: białe lub wpadające w beż, ewentualnie w subtelnych odcieniach szarości. Najważniejsze, by pomieszczenie było rozświetlone — właśnie dzięki kolorystyce ścian i sufitów (dlatego też wszystkie ciemniejsze barwy po prostu się w tej aranżacji nie sprawdzą);
 • meble — proste, ale estetyczne, wykonane z naturalnego drewna (czasem malowanego na biało). Meble w stylu skandynawskim charakteryzuje przede wszystkim funkcjonalność. Mają być użyteczne, bez zdobień na frontach czy uchwytach;
 • minimalizm — styl skandynawski stawia na ekologię, a co za tym idzie, na wykorzystywanie we wnętrzach tylko niezbędnych elementów. Wolna przestrzeń odgrywa istotną rolę. Warto zatem zrezygnować z tzw. meblościanek czy potężnych szaf, ale także z dużych żyrandoli (lepiej sprawdzi się światło punktowe lub sufitowe lampy, które znakomicie oświetlą pomieszczenie, nie zajmując przy tym zbyt dużej ilości miejsca);
 • dekoracje i dodatki — znów: w zgodzie z naturą i duchem minimalizmu. Znakomicie we wnętrzach w tym stylu sprawdzą się rośliny doniczkowe. Te wysokie nie powinny znajdować się na parapetach, ponieważ mogą skutecznie zredukować ilość naturalnego światła;
 • okna — nie powinny być zasłaniane ani przez rośliny, ani przez różnego rodzaju „drobiazgi”, które często stawia się na parapetach. Parapet traktowany jako półka, nie tylko stanie się problemem (zasłaniając część okna), ale też będzie wyłamywać się z minimalizmu, który jest tak istotny w stylu skandynawskim;
 • osłony okienne — proste i estetyczne. Oczywistym skojarzeniem są żaluzje drewniane, które znakomicie sprawdzą się we wnętrzu i ochronią nasze okna przed intensywnymi promieniami słońca w okresie wiosny i lata;
 • podłoga — wykonana z takich elementów jak deska drewniana (często szeroka), tworząca parkiet drewniany, kwintesencję stylu skandynawskiego.

 

Polska Podłoga we Wrocławiu

 

Nie musimy wcale wybierać się daleko w poszukiwaniu idealnej podłogi. To właśnie u nas, we Wrocławiu, znaleźć można ogromny wybór naturalnych desek, z których powstać może drewniana podłoga w skandynawskim stylu. W naszym sklepie znaleźć można wiele rodzajów desek, natomiast decydując się na aranżację wnętrza w stylu skandynawskim, szczególną uwagę warto zwrócić na produkty takie jak:

 

 • Skopje – jasny brąz, idealnie wpisujący się w zasadę rozjaśniania pomieszczenia;
 • Bogota – której barwa jest jeszcze jaśniejsza niż Skopje;
 • Monaco – również utrzymana w naturalnej kolorystyce rozświetlającego, jasnego brązu;
 • Windsor – w odcieniu jasnej szarości, która również sprawdzi się w stylu skandynawskim i będzie znakomicie pasować do białych ścian i jasnych mebli.

Wybór jest oczywiście znacznie większy, wystarczy odwiedzić naszą stronę, pobrać katalog produktów i przekonać się, jak wiele możliwości oferują nasze podłogi drewniane. W przypadku problemów z wyborem konkretnego rozwiązania, warto skontaktować się z nami i dopytać o najlepsze deski, które stworzyć mają podłogę we wnętrzu inspirowanym skandynawskim stylem. Należy pamiętać też o tym, że parkiet powinien tworzyć spójną całość z pozostałymi elementami pomieszczenia. Jeśli ściany i meble są głównie białe, idealnie sprawdzi się szara (ale jasna!) podłoga. Jeśli natomiast na ścianach dominuje biel przełamana beżem, a drewniane meble nie zostały dodatkowo pomalowane, warto dobrać do nich deski drewniane w barwach zbliżonych właśnie do mebli.

 

Urządzając mieszkanie czy dom w stylu skandynawskim, pamiętajmy o najważniejszych zasadach wymienionych w tym artykule, a stworzymy dla siebie i pozostałych domowników idealną przestrzeń. Ciepłą, funkcjonalną, jasną i ekologiczną!

Korzystając z tej strony zgadasz się na wykorzystywanie i przetwarzanie danych w postaci ciasteczek. Więcej informacji na temat przetwarzanych danych znajdziesz w regulaminie i polityce prywatności oraz obowiązku informacyjnym RODO.