Stylistyka glamour znana jest od lat 40. i 50. tych XX wieku i wywodzi się z Hollywood. Była odpowiedzią na wielki kryzys, który miał miejsce na początku lat 30-tych w Stanach Zjednoczonych, ale i na całym świecie. To stylistyka pełna przepychu, ale i wysmakowanej elegancji. Warto dowiedzieć się na jej temat więcej i poznać propozycje wykończenia wnętrza czy doboru materiałów na ściany i podłogi.
Jak stworzyć styl glamour we wnętrzach?
Stylistyka glamour czerpie z okresu barokowego w architekturze wnętrz, kiedy to panowało bogactwo wzornictwa, rzeźbienia, przepych i blichtr. To wszystko połączone jest z bardziej nowoczesnymi, ale niezwykle eleganckimi elementami. W salonie w stylu glamour nie może więc zabraknąć pikowanej sofy czy narożnika na złotych nóżkach – prostych, bardziej nowoczesnych czy też rzeźbionych, a także foteli czy przede wszystkim puf, które były nieodłącznym elementem pałaców okresu baroku, ale i późniejszych czasów. Tapicerka sof może być skórzana, ale i tekstylna, wykonana z materiału imitującego aksamit. Sprawdzają się również satynowe czy kaszmirowe dekoracyjne poszewki na poduszkach ułożonych na sofie czy szezlongu. Ten ostatni mebel także może znaleźć się w typowym wnętrzu w stylu glamour. Nie brakuje w nim również eleganckich meblościanek. Można postawić na nieco eklektyzmu i zdecydować się na regały czy półki wykonane z płyty MDF wykończonej na wysoki połysk, czyli utrzymanych w nowoczesnym wydaniu albo zdecydować się na meble stare lub postarzane. Rzeźbione serwantki czy też witrynki są świetnym dopełnieniem salonu czy jadalni w tym stylu. Nie można też zapomnieć o dużym stole jadalnianym. Może być zarówno owalny, jak i prostokątny, ale zaokrąglone linie są bardziej charakterystyczne dla tej stylistyki. Obok stołu mogą znajdować się tapicerowane krzesła, zdobione pikowaniem, podobnie jak komplety wypoczynkowe. Jeżeli chodzi o stoliki kawowe, to można postawić na modele drewniane i lakierowane z metalowymi nóżkami czy też takie w całości stworzone ze szkła. Elementy szklane, metalowe satynowane i na wysoki połysk, a także drewniane przenikają się w tej stylistyce.
Jakie ściany i podłogi wybrać do wnętrz w stylu glamour?
Już wiadomo jakie meble wybrać do stylistyki glamour. Warto jednak pochylić się nad wykończeniem ścian i podłóg, które następuje przed umeblowaniem. Otóż ściany można pokryć choćby boazerią angielską, która świetnie w tym stylu się prezentuje. Dobrze sprawdza się też fornir kamienny czy kamień dekoracyjny, choćby elementy marmurowe. Można też postawić na pomalowanie ścian w pastelowym kolorze i dobór listew przysufitowych dekoracyjnych. Sztukateria dekoracyjna ze styroduru sprawdza się we wnętrzach glamour doskonale. Jeżeli zaś chodzi o podłogi, to najlepszym wyborem jest drewno. Parkiety drewniane królowały już w barokowych pałacach i są synonimem klasy i luksusu. Warto wybrać wysokiej jakości deski drewniane. Doskonale może sprawdzić się deska drewniana Windsor, która jest bielona i świetnie skomponuje się z białym czy pastelowym wykończeniem ścian. Brązowa podłoga Welligton to klasyka, która zawsze świetnie się prezentuje, a nutę orientu doda podłoga Dakar czy też Tokyo. Deski drewniane Redmond o brązowo-czerwonej barwie także świetnie się sprawdzą. Istotne znaczenie ma również sposób układania drewnianych parkietów. Niezwykle elegancko w stylu glamour prezentować się będzie jodełka klasyczna albo jodełka francuska. Jeżeli chcecie nawiązać do stylistyki angielskiej, to wybierzcie ułożenie typu angielski prosty czy też angielski diagonalny. Parkiet może być woskowany lub olejowany, a także zabezpieczony lakierem. To element, który należy okresowo odnawiać, czyli cyklinować, ale ze względu na swój ponadczasowy charakter i trwałość jest to podłoga na pokolenia, idealna do stylistyki glamour. W miejscach, gdzie ustawia się ciężkie meble można rozłożyć perskie czy inne klasyczne, eleganckie dywany. Warto jednak eksponować większą część takiej podłogi.
Jakie dodatki dobrać do stylistyki glamour?
W stylistyce glamour nie może zabraknąć także stylowych dodatków. Na podłodze drewnianej można ustawić elegancką lampę stojącą z abażurem. Sufit będzie zdobił widoczny elegancki żyrandol z kryształkami. Warto postawić także na eleganckie świeczniki z dekoracyjnymi świecami na stołach czy nawet parapetach. W oknach nie może zabraknąć aksamitnych czy też tiulowych zasłon oraz lekkich woalowych firan. Można postawić też na wytworne dodatki typu dzieła sztuki na ścianach, np. znane reprodukcje.