polskapodloga.pl

logo

Schody samonośne – ciekawa opcja możliwa do zamontowania w domu

Schody samonośne można wykonać w stylu klasycznym lub nowoczesnym. Ze względu na swoją specyfikę, można zbudować je dopiero na końcowym etapie, podczas wykańczania wnętrz. Wybór schodów do domu należy przemyśleć już na etapie projektowania domu.

Designerskie rozwiązanie, które pomaga zaoszczędzić miejsce

Drewniane schody samonośne to nowoczesna propozycja, która polecana jest do wnętrz o ograniczonej powierzchni. Decydując się na nie, będzie można zaoszczędzić miejsce. Konstrukcja musi zostać oparta na podeście znajdującym się na dole lub na piętrze. Wyróżniają się one tym, że każdy kolejny stopień stanowi tak naprawdę podporę dla następnego. Przez to także zwraca się uwagę na to, aby stopnie miały odpowiednią grubość, w granicach od 7 do 10 cm. Ostatnim, niezbędnym elementem jest balustrada znajdująca się po jednej stronie.

Korzyści płynące z montażu drewnianych schodów samonośnych

Oto propozycja dla osób, które mają ograniczony budżet finansowy i nie mogą pozwolić sobie na kosztowne prace murarskie. Do tego ich stworzenie nie wymaga dużej ilości czasu. Do ich wykonania może służyć solidna, niejedna deska drewniana. Można zamówić je na wymiar, więc istnieje możliwość dopasowania ich do posiadanej przestrzeni. Sam montaż zajmuje na ogół kilka godzin. Nie trzeba obawiać się przy tym dużej ilości bałaganu. Drewniane schody samonośne prezentują się elegancko, ocieplając całe wnętrze i pomagając stworzyć specyficzny, przytulny klimat, który pozytywnie wpływać będzie na wszystkich domowników. Sama konstrukcja schodów samonośnych nie wymaga zastosowania dodatkowego wsparcia.

Nie zajmują one dużo miejsca, więc bez trudu będzie można dopasować je do takich przestrzeni, gdzie liczy się dosłownie każdy centymetr kwadratowy. Są dobrym pomysłem do mieszkań, które posiadają więcej niż jedną kondygnację, a także do małych domków.

Efektownie wyglądające drewniane schody samonośne

Wygląd takiego rodzaju schodów sprawia, że zyskuje się tak naprawdę element, który można dopasować do każdej stylistyki. Jest to uniwersalna propozycja, która będzie mogła zawsze pozostać na miejscu – nawet w przypadku całkowitej zmiany stylu aranżacyjnego. Schody wykonane z drewna zapewniają tzw. efekt dywanowy. Patrząc na nie zyskuje się wrażenie, że spływają one swobodnie w dół – tak jakby to robił dywan. Mogą one być poprowadzone przy samej ścianie, a także spiralnie przy antresoli. Ich wygląd jest w stanie podkreślić indywidualny charakter całego wnętrza. Drewniana podłoga razem z nimi będzie elegancko prezentować się na tle całego mieszkania.

Wykonanie schodów samonośnych – o czym należy pamiętać?

Inwestor musi rozważyć kwestię zakupu – na wymiar czy też schody dostępne w wersji gotowej? Druga opcja jest może tańsza, ale powstanie problem z dopasowaniem ich do wnętrza. Schody samonośne na wymiar pozwolą na ich budowę nawet w najmniej ustawnych miejscach.

Podstawą jest stworzenie bezpiecznych schodów, które nie będą grozić utratą zdrowia lub życia. Ważne jest dopilnowanie prawidłowych wymiarów schodów, które są z góry ustalone przez przepisy prawa budowlanego. Z nich można dowiedzieć się m.in., że szerokość schodów powinna wynosić min. 80 cm (zalecana to 110 cm), a maksymalna wysokość stopni powinna wynosić 19 cm (zalecana 15-18 cm).

Należy również przemyśleć kwestię materiałów, z jakich schody samonośne zostaną wykonane. Drewniany parkiet i konstrukcja, która ma powstać, powinny się wzajemnie uzupełniać, dzięki czemu uda się stworzyć harmonijną całość.

Barierki przy schodach samonośnych są wymaganym elementem – w szczególności, jeżeli w domu mieszkają osoby starsze i dzieci. Pomogą one zapewnić większy poziom bezpieczeństwa. Barierka powinna mieć minimum 90 cm – co jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego i zasadami ergonomii.

Schody samonośne wykonane z drewna na indywidualne zamówienie, dostępne są w atrakcyjnych cenach. Pozwalają one na realizację efektownych konstrukcji. Na pewno powinni o nich pomyśleć inwestorzy, którzy dysponują ograniczoną przestrzenią w domach.

Korzystając z tej strony zgadasz się na wykorzystywanie i przetwarzanie danych w postaci ciasteczek. Więcej informacji na temat przetwarzanych danych znajdziesz w regulaminie i polityce prywatności oraz obowiązku informacyjnym RODO.