polskapodloga.pl

logo

Konserwacja podłóg olejowanych

Olejowanie to niezwykle efektowna metoda konserwacji drewna, dzięki niej możemy równocześnie zachować naturalne piękno surowca oraz ochronić ją przed niszczącym wpływem czynników szkodliwych – wilgocią i uszkodzeniami mechanicznymi. Warto w odpowiedni sposób konserwować podłogi olejowane, żeby jak najdłużej cieszyć się ich pięknem. W poniższym tekście znajdziesz wskazówki na temat pielęgnacji i konserwacji podłóg olejowanych.

Jak czyścić podłogę olejowaną?

Zanim przejdziemy do tematu konserwacji podłóg olejowanych, należy zwrócić szczególną uwagę na kilka ważnych kwestii, jakimi są częstotliwość dbania o podłogi olejowane oraz sposób ich czyszczenia.

Otóż podłoga nie może zostać poddana konserwacji, jeżeli jej powierzchnia będzie zabrudzona. W tym celu należy pamiętać o jej regularnym oczyszczaniu z kurzu i drobnego piasku. Piasek może powodować mikrouszkodzenia w desce, gdzie w miarę upływu czasu będzie gromadził się kurz. Zanim jednak uruchomisz urządzenie, koniecznie sprawdź, czy końcówka do odkurzania jest odpowiednio zabezpieczona na przykład miękkim materiałem na jej brzegach. Wszelkiego rodzaju nierówności mogą spowodować rysy lub ubytki w desce podłogowej. Odkurzanie możesz wykonywać dwa razy w tygodniu lub częściej, jeśli w twoim domu przebywają dzieci lub zwierzęta.

Po odkurzaniu warto umyć podłogę. W tym celu używaj wyłącznie środków przeznaczonych do codziennej pielęgnacji podłóg olejowanych. Odpowiedni dobór preparatu sprawi, że podłoga będzie nabłyszczona, ale również zabezpieczona specjalną warstwą ochronną. Do mycia podłogi olejowanej świetnie sprawdzi się mop z mikrofibry. Tego rodzaju podłogi nie lubią zbyt dużej wilgoci, dlatego czyszczenie powinno się odbywać z udziałem jak najmniejszej ilości wody, a średnia częstotliwość mycia powinna odbywać się maksymalnie raz na tydzień.

Pielęgnacja podłogi olejowanej nie nastręcza zbyt wielu trudności, pod warunkiem że jest przeprowadzana systematycznie i przy pomocy odpowiednich środków czystości. Podłogi tego rodzaju posiadają dodatkową warstwę ochronną w postaci twardej powłoki z wosku, która tworzy się na powierzchni drewna. Sprawia to, że podłoga jest zabezpieczona zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Tym samym jest ona dużo bardziej odporna na różnego rodzaju uszkodzenia.

Konserwacja podłogi olejowanej

Oprócz bieżącego czyszczenia co jakiś czas warto przeprowadzić impregnację specjalnie do tego przeznaczonym środkiem. Sprawi to, że drewniana powierzchnia nie tylko będzie wyglądać estetyczniej, ale również będzie bardziej odporna na uszkodzenia. Ponadto konserwacja drewna przy pomocy specjalistycznych wosków pomoże uzupełnić ubytki powłoki ochronnej, która starła się wskutek częstego chodzenia czy przesuwania mebli.

Raz wykonane olejowanie podłóg należy powtarzać raz w roku. W pierwszym roku użytkowania świeżo olejowanej podłogi drewnianej olejowanie zaleca się przeprowadzić nawet dwukrotnie. Olejowaniu poleca się również poddawać podłogi układane z drewna, które było już olejowane.

Regularna konserwacja podłogi olejowanej zwiększa trwałość podłoża oraz jego odporność na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, na powierzchni regularnie olejowanej podłogi nie powstają szczeliny, które w miarę upływu czasu mogłyby się stać trudnym do oczyszczenia siedliskiem kurzu oraz innych zanieczyszczeń.

Jaki środek wybrać do konserwacji, a jaki do pielęgnacji podłogi olejowanej?

Podłoga olejowana powinna być konserwowana przy pomocy środków wyłącznie do tego przeznaczonych. Stosowanie innych środków niż te, które zaleca producent, może skutkować pojawieniem się na powierzchni podłogi plam oraz przebarwień.

Bardzo często producenci dzielą swoje produkty na kilka kategorii na przykład:

– środki do bieżącego mycia podłogi,

– środki do usuwania plam oraz pozostałości po innych środkach do podłóg,

– środki do zabezpieczenia podłóg.

Istnieją również 3 rodzaje olejów do zabezpieczenia podłóg:

– naturalny, powstający na bazie olejów roślinnych,

– olejowosk, który jest mieszanką oleju naturalnego i wosku,

– olej UV — syntetyczny.

Odpowiedni dobór środka pielęgnacyjnego do typu zabezpieczenia podłogi oraz oleju do konserwacji jest bardzo ważny i pomoże uniknąć problemów w trakcie użytkowania podłogi.

Dla osoby niemającej doświadczenia, właściwe rozróżnienie powłoki zabezpieczającej jest bardzo trudne. W celu prawidłowego doboru preparatu do konserwacji oraz oleju należy uzyskać informację u producenta lub wykonawcy podłogi informację o tym, jakiego typu olej został zastosowany pierwotnie na podłodze.

Odpowiednia pielęgnacja i konserwacja podłogi olejowanej sprawi, że będzie wyglądała efektownie i elegancko oraz przez bardzo długi czas zachowa naturalny wygląd.

Korzystając z tej strony zgadasz się na wykorzystywanie i przetwarzanie danych w postaci ciasteczek. Więcej informacji na temat przetwarzanych danych znajdziesz w regulaminie i polityce prywatności oraz obowiązku informacyjnym RODO.