Drewniany parkiet jest uważany za jedno z najbardziej eleganckich i stylowych wykończeń podłogi, jednak wyłącznie dobrze położony jest w stanie sprawić odpowiednie wrażenie. Od układania parkietu nie zależy sama jego estetyka, ale przede wszystkim trwałość. Przeczytaj poniższy tekst i poznaj wszystkie tajniki układania parkietu.
Jak układa się parkiet drewniany?
Układanie parkietu nie jest skomplikowaną czynnością, lecz wymaga ogromnej precyzji, cierpliwości i dokładności. Doświadczenie jest tutaj również mile widziane. Oto najważniejsze informacje o układaniu parkietu drewnianego.
Najpopularniejszą formą montażu parkietu jest jego klejenie, przy użyciu kleju do parkietu dyspersyjnego lub rozpuszczalnikowego. Istnieją pewne sztywne reguły, które trzeba zachować, aby naturalna podłoga drewniana po położeniu prezentowała się idealnie. W 50% sukces położenia podłogi zagwarantuje nam odpowiedni rodzaj kleju, który należy dobrać do rodzaju podłoża, typu i wymiarów elementów oraz gatunku drewna, z jakiego został wykonany parkiet. Druga połowa sukcesu zależy od umiejętności montażysty.
Zanim zaczniesz…. czyli od czego zacząć układanie parkietu?
Zanim parkiet zostanie położony, należy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Musi być przede wszystkim równe, bez żadnych pęknięć, dobrze oczyszczone i osuszone. Dopiero po spełnieniu wszystkich tych warunków można rozpoczynać montaż parkietu. Dlaczego? Ponieważ materiał, jakim jest drewno posiada właściwości higroskopijne czyli pochłaniania wilgoci. Z kolei wilgoć powoduje, że drewno zaczyna pracować, kurczy się i rozszerza, a wraz z nim zaczyna pracować klej.
Równe podłoże można zapewnić poprzez wykonanie wylewki samopoziomującej lub położenie płyty OSB. Jeżeli podłoże spełnia wszystkie warunki można zacząć rozglądać się za miejscem do kupna drewnianego parkietu. Natomiast jeżeli nie posiadasz czasu ani umiejętności budowlanych to warto rozejrzeć się za montażystą. Istnieją na rynku firmy, które oferują kompleksową usługę w postaci sprzedaży podłóg drewnianych, a także posiadają profesjonalne ekipy parkieciarzy, którzy zajmują się wyrównaniem podłoża, gruntowaniem posadzki i kładzeniem paneli. Tak jak firma Polska Podłoga – parkiety Wrocław. Warto rozważyć opcję skorzystania z usług profesjonalnego montażysty, ponieważ zakup jakim jest naturalna deska drewniana niesie za sobą duży koszt, a od jej montażu zależy efekt końcowy.
Złote zasady układania parkietu
Układanie parkietu można zacząć wyłącznie po zakończeniu wszystkich mokrych prac w budynku.
Jeżeli podłoże mamy przygotowane można zacząć jego gruntowanie. Po zakończeniu tej czynności można pokryć podłoże klejem oraz zacząć układać parkiet – wszystkie deski w ten sam sposób, dociskając całą powierzchnią do podłoża. Z kolei mozaika powinna zostać przyklejona do podłoża tak, aby papier lub siatka wraz z przymocowaną do nich lamelką były skierowane ku górze. Kiedy klej wyschnie papier i siatkę należy zerwać.
Część dostępnych na rynku desek w zależności od producenta może wymagać wygładzenia powierzchni, poprzez wycyklinowanie.
Deska podłogowa będzie pracowała, dlatego też wokół ścian pozostawia się szczelinę 1 -1,5 cm, którą należy zamaskować ozdobną listwą przyścienną.
Jaki wzór parkietu wybrać?
Różne rozmiary desek pozwalają na układanie ich w wiele ciekawych kompozycji. Stosując odpowiedni układ i kompozycję deski, możemy optycznie zmienić postrzeganie pomieszczenia to jest powiększyć je lub pomniejszyć.
Najpopularniejszą kompozycją jest jodełka typu sierżant. Wzór opiera się na układaniu krótszego z dłuższym bokiem drugiej klepki. Parkiet może być układany po skosie pomieszczenia lub we wzory takie jak jodełka francuska, gdzie krótsze boki są przycięte pod kątem 45 stopni, jodełka węgierska, gdzie z kolei boki są przycięte pod kątem 60 stopni.
Parkieciarze stosują również takie wzory jak cegiełka, plecionka, mozaika, szachownica czy drabinka. Wybór wzorów jest ogromny, dlatego każdy klient z pewnością znajdzie coś dla siebie.
Wybór drewna
Naturalna podłoga drewniana może być wykonana z różnego rodzaju drewna. Jednym z najtrwalszych i najchętniej wybieranych materiałów jest dąb. Świetnie sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach, które są bardzo mocno eksploatowane, również tych, w których znajduje się ogrzewanie podłogowe.
Kolejnym dość popularnym materiałem na drewniany parkiet jest jesion. Za jego wyborem przemawia bogata kolorystyka. Z kolei akacja ma ciemniejsze odcienie, ale sprawdzi się w miejscach, gdzie występuje wilgotność, ze względu na swoją odporność.
Klienci również bardzo chętnie sięgają po podłogi wykonane z drewna bukowego i brzozowego.
Polska podłoga drewniana nie ustępuje pod względem jakości i trwałości podłogom wykonanym z drzew, rosnących poza krajem. W celu znalezienie odpowiedniego producenta podłóg warto nawiązać współpracę z lokalną firmą. Jedną z takich manufaktur jest Polska Podłoga — parkiety Wrocław, która większość prac wykonuje ręcznie, dlatego każda deska jest idealnie dopracowana. W ofercie znajdziemy nie tylko drewniany parkiet, ale również schody wraz z kompleksową usługą przygotowania podłoża oraz montażu.
Układanie parkietu drewnianego nie jest skomplikowaną rzeczą, jednak chcąc osiągnąć zamierzony efekt estetyki i elegancji warto sięgnąć po pomoc specjalistów.