polskapodloga.pl

logo

Jak zabezpieczyć podłogę podczas remontu? [poradnik]

Jeśli planujesz remont mieszkania lub domu pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu podłogi drewnianej. Tynkowanie, malowanie, szlifowanie czy przesuwanie mebli może zaszkodzić Twojej podłodze. Poznaj nasze sprawdzone sposoby na skuteczne zabezpieczenie podłogi podczas remontu.

 

Niepotrzebnym przedmiotom lepiej będzie w garażu.

Przed przystąpieniem do remontu pozbądź się mebli oraz niepotrzebnych przedmiotów z pomieszczenia lub całego mieszkania. Pozwoli to uniknąć gromadzenia się kurzu i pyłu remontowego w zakamarkach. Pamiętaj również, aby opróżnić meble, tak by w razie przesuwania nie były ciężkie i nie rysowały drewnianej podłogi.

 

Dobre przygotowanie

Kiedy pomieszczenie będzie już posprzątane z mebli i dodatków — odkurz podłogę, a następnie zabezpiecz ją przed kurzem, pyłem i farbą. Pomocna może okazać się gruba folia malarska oraz taśma klejąca. Nakładaj ją miejsce przy miejscu i odpowiednio sklejaj taśmą.  Oklej starannie każdy kawałek podłogi, nie zostawiając miejsca bez folii. Pamiętaj o listwach przypodłogowych — one również wymagają zabezpieczenia. 

 

Dodatkowa ochrona

Dobrym pomysłem, który dodatkowo ochroni naszą podłogę drewnianą, może okazać się położenie grubej tektury papierowej, np. takiej z rolki dostępnej w każdym markecie budowlanym. Podłoże kartonowe dodatkowo zabezpiecza podłogę przed wgnieceniami spowodowanymi upadkiem różnych przedmiotów. Jeżeli rozkładane będzie rusztowanie lub drabino warto nóżki tych narzędzi postawić na drewnianych deskach, tak aby ciężar nie rozkładał się równomiernie, a nie punktowo na podłogę. W marketach dostępne są również specjalne gumowe podłoża wielorazowego użytku, które są lżejsze i łatwiejsze w transporcie.

 

Ostrożność to klucz do sukcesu.

Najczęstsze uszkodzenia w podłodze drewnianej pojawiają się podczas przesuwania ciężkich mebli bezpośrednio po podłodze. Spontaniczne przemeblowanie lub przesuwanie ciężkich szaf wypełnionych ubraniami może spowodować głębokie rysy w parkiecie.

Pamiętaj, aby nie przesuwać mebli bezpośrednio po podłodze. Zadbaj o filcowe naklejki, odpowiednie pasy lub przenoś meble z pomocą znajomych, lub rodziny. Dobrym sposobem jest również przesuwanie mebli na grubej i śliskiej macie, dywanie, a nawet dwóch grubszych ręcznikach. Przydatne mogą być również specjalne podkładki transportowe, które ułatwią przemieszczanie trudnych przedmiotów.

 

Na co warto również zwrócić uwagę?

  • Pamiętaj, aby podłoga drewniana nie była zbyt długo przykryta folią. Drewno to naturalny materiał, który potrzebuje powietrza do efektywnego wyglądu. 
  • Po skończonym remoncie zamieć lub odkurz tekturę z pozostałego kurzu. Następnie zroluj tekturę do środka pomieszczenia. Dokładnie  tak samo postępuj z folią malarską. Dzięki temu cały brud pozostanie wewnątrz folii i nie ubrudzi podłogi drewnianej ani reszty Twojego domu.
  • Odkurz i umyj podłogę odpowiednim środkiem pielęgnacyjnym. Unikaj szorstkich gąbek i żrących płynów. Mogą nieodwracalnie uszkodzić drewnianą powierzchnię.
  • Jeśli mimo zabezpieczenia na podłodze są widoczne pozostałości farby malarskiej lub taśmy klejące — użyj wilgotnej ściereczki i delikatnie pocierając, pozbądź się pozostałości remontu.

 

W przypadku pytań jesteśmy do Twojej dyspozycji! 

Sprawdź również nasz artykuł Jak dbać o podłogę drewnianą? Poznaj dobre praktyki i ciesz się piękną podłogą długie lata!

Korzystając z tej strony zgadasz się na wykorzystywanie i przetwarzanie danych w postaci ciasteczek. Więcej informacji na temat przetwarzanych danych znajdziesz w regulaminie i polityce prywatności oraz obowiązku informacyjnym RODO.