Drewno jest materiałem wyjątkowym. Drewniane podłogi prezentują się nadzwyczajnie, są eleganckie, piękne, ocieplają wizualnie pomieszczenie, w którym się znajdują. To jednak nie wszystkie atuty drewnianych parkietów. Są to też produkty niezwykle trwałe, oczywiście przy założeniu, że są odpowiednio pielęgnowane i cyklinowane. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat cyklinowania podłóg oraz tego kiedy i czy warto jest to robić — koniecznie zapoznaj się z naszym poniższym wpisem.
Cyklinowanie podłóg — na czym polega?
Naturalne drewno na podłodze jest materiałem ponadczasowym. Drewno było modne wiele lat temu, cieszy się obecnie ogromnym zainteresowaniem i nic nie wskazuje na to, by w przyszłości trend ten miał się zmienić. Deski podłogowe są przyjemne w dotyku, zachwycają swoją estetyka, ale także nadają się do renowacji. Czym więc jest cyklinowanie, które jest powszechnym i znanym pojęciem?
Tak naprawdę cyklinowanie drewnianego parkietu to proces szlifowania nawierzchni, przy użyciu maszyny — cyklinarki. Urządzenie to wyposażone jest w tarcze lub pasy z papieru ściernego. Do kompleksowej renowacji stosuje się, także inne urządzenia szlifierskie. Podczas procesu dochodzi do usunięcia zniszczonej warstwy wierzchniej drewna i lakieru. Zazwyczaj usuwa się 1-2 mm powłoki zewnętrznej. Tyle wystarczy, by widoczna była nowa, wolna od uszkodzeń warstwa drewna. Po szlifowaniu, na powierzchnię podłogi nanoszone są odpowiednie preparaty wykończeniowe, takie jak lakiery, oleje lub woski. Mogą one chronić drewnianą podłogę przed uszkodzeniami mechanicznymi, wilgocią oraz dalszymi uszkodzeniami powierzchni.
Jakie podłogi można cyklinować?
Nie wszystkie podłogi można cyklinować. Proces ten jest zalecany i stosowany przede wszystkim w przypadku podłóg drewnianych. Najczęściej cyklinuje się podłogi wykonane z twardych gatunków drewna, takich jak: dąb, jesion, orzech czy merbau. Istotny jest jednak nie tylko rodzaj drewna, ale także i jego grubość. Deski powinny być dostatecznie grube (minimum 3 mm), aby proces szlifowania nie naruszył struktury podłogi. Wiele zależy także od stanu podłogi, nie zawsze jest to bowiem opłacalne. W przypadku, gdy drewno jest zniszczone na całej grubości lub gdy klepki odpadają, nie są stabilne, a podłoże pod nimi jest zniszczone, wręcz zagrzybione — poleca się wymianę podłogi na nową.
Wiemy już jakie podłogi można cyklinować, jakich w takim razie nie można?Nie powinno szlifować się podłóg laminowanych lub winylowych, ponieważ są one wykonane z materiałów sztucznych. W przypadku uszkodzenia ich powierzchni najlepszym rozwiązaniem jest wymiana podłogi na nową.
Czy warto cyklinować podłogi?
Oczywiście, że tak! Drewno jest materiałem drogim, chociaż niezwykle trwałym i estetycznym. Tym samym proces renowacji w jego przypadku przedłuża żywotność, sprawia, że drewniany parkiet wygląda jak nowy, odzyskuje dawny blask. Taka podłoga może służyć przez wiele lat i przez ten cały czas być równie elegancka i funkcjonalna. Cyklinowanie nie tylko pozwala przywrócić podłodze jej pierwotny wygląd, ale także i zabezpiecza ją przed uszkodzeniami, które mogłyby się pojawić w przyszłości. Proces ten warto przeprowadzić także ze względu na wartość nieruchomości, co jest szczególnie ważne, jeśli chcemy w przyszłości sprzedać lub wynająć mieszkanie lub dom.
Dlaczego cyklinowanie warto zlecić profesjonalnej firmie?
Cyklinowanie podłogi można wykonać samodzielnie lub zlecić to zadanie profesjonalnej firmie. Aby wykonać dobrze renowację podłogi, a także zabezpieczyć ją przed ewentualnymi uszkodzeniami w przyszłości, należy nie tylko posiadać odpowiednie urządzenia, materiały, ale także i wiedzę na temat całego procesu. Błędnie wykonana renowacja może doprowadzić do uszkodzenia podłogi, powstania wgłębień itp.
Jedną z firm świadczących usługę cyklinowania drewnianych podłóg z Wrocławia, jest Polska Podłoga. Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat świadczonych przez firmę usług? Otrzymać bezpłatną wycenę? Skonsultować się w sprawie renowacji z profesjonalistą? Nie czekaj i napisz, zadzwoń lub odwiedź salon sprzedaży Polska Podłoga. Zachęcamy do kontaktu!